Seni Saaremaa randade nuhtluseks olevast pilliroost võib saada hoopis Saaremaa "Nokia". Veel kolm aastat tagasi polnud kõiketeadvas Google´is veel terminit pilliroost joogikõrs. Saarlased hakkasid neid tegema ja juba tänavu tahetakse jõuda mitme miljoni pilliroost joogikõrre tootmiseni aastas ning Euroopa turule.

Pilliroo lõikuseks pidavat praegu olema kõige parem aeg. Osa sellest roost mida Saaremaa-Muhumaa rannikult lõigatakse läheb tänavu ka Saaremaal tehtavate pilliroost joogikõrte valmistamiseks, millest kolm aastat tagasi polnud maailmas veel keegi rääkinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Google´i järgi küll, et siis kui me alustasime, siis ma otsisin sõna "pilliroo kõrs", kui ka "reed straw", aga ühtegi vastet ei leidnud," rääkis ettevõtte Suckörs juht Grete Riim.

Praegu toodetakse suurusjärgus paarsada tuhat joogikõrt aastas, aga ambitsioonid on suured.

"Nüüd peame kaks miljonit varsti jõudma juba toota. Meil on üks suurpartner Prantsusmaalt," sõnas Riim.

Kuna sellel suvel ei tohi kogu Euroopas enam kasutada plastikust joogikõrsi, mille vajadus on aga aastas olnud 36 miljardit, siis vähemalt teadaolevalt neli Saaremaa erinevat ettevõtet loodavad, et pillirookõrs võiks oma koha leida ka sellel turul, paberist ja bambusest kõrte konkurentsis.

Saaremaal on loodud kogu maailmas teadaolevalt esimene ja Saaremaal välja töötatud automaatne pilliroo joogikõrte tootmisliin. Praegu veel pisut arendujärgus, aga just selle liiniga tahetakse ka selles veskis jõuda vähemalt kolme miljoni kõrre tootmiseni aastas.

"Alguses oligi mõte, et käsitööga me kaugele ei jõua. Et maailma mastaabis plastikkõrt suuta asendada pillirooga, siis tuleb luua pilliroo kõrte tootmise liin. Ja siin ta nüüd on, inseneride abiga sai ta projekteeritud ja täna toimib," rääkis OÜ Sutu arendusjuht Ailet Õis-Saar.

Saaremaal tehtud pilliroost joogikõrtest on läinud suurem osa ekspordiks Euroopa suurriikidesse, ja esimesed partiid on saadetud juba ka ookeani taha. Ja muidugi on saarlaste innovaatika nüüdseks jõudnud ka kõiketeadvasse Google´isse.

Allikas: ERR


Pin It

Statistika

1.png2.png5.png5.png2.png1.png8.png
Täna155
Eile1592
Sel nädalal3296
Selles kuus43982
Kokku1255218

  • IP: 3.231.217.107
  • Brauser Unknown
  • Brauseri versioon
  • Operatsioonisüsteem Unknown

TOIMETAJA VALIK

Uudiskiri

Liituge meie uudiskirjaga

Tellige uudiskiri oma postkasti ja saage lisateavet meie toodete ja teenuste kohta.